Rehabilitace čelistního kloubu (TMJ)

Autor: Mgr. Jan Novák, 11. února 2020

Čelistní kloub je párový kloub spojující spodní čelist s lebkou plnící svoji funkci při otevírání úst, při dýchání, mluvení a přijímání potravy.

Naší specializací je fyzioterapie čelistního kloubu – temporomandibular joint (TMJ), který patří k nejpoužívanějším kloubům těla a významně ovlivňuje celý pohybový systém (viz též Má skus a čelistní kloub vliv na nastavní těla?) Projevy poruchy funkce TMJ mohou být provázeny bolestmi hlavy, ramen a krku, lupáním v kloubu, omezením rozsahu pohybu v kloubu nebo krční páteři, skřípáním zubů, migrénami, tinitem, psychickým napětím. V posledním případě pomůže s léčbou psycholog se zaměřením na problematiku TMJ a zvládání zátěžových situací.

Jak Vám může fyzioterapie pomoci?

Fyzioterapeut pomůže v rámci rehabilitace manuálními technikami a cvičením obnovit přirozený pohyb čelisti a funkci svalů. Mezi manuální techniky vhodné k použití u poruch čelistního kloubu řadíme uvolnění napětí spoušťových bodů ve svalech (trigger points) pomocí tlakové masáže, ošetření svalů dalšími relaxačními technikami, práce na úrovni fascií a vazivových tkání technikou fasciální manipulace, mobilizace čelistního kloubu a kloubů krční páteře, atd. K oštření větších svalů krčních páteře využíváme ve vybraných situacích terapii rázovou vlnou. Pokud fyzioterapeut zjistí nevýhodné držení těla s předsunutím hlavy, kdy dochází k přetěžování velkých svalů krku, které působí síly zraňující čelistní kloub, naučí klienta uvědomit si a posílit správné držení těla. Tím se zlepší klidová pozice čelisti, hlavy, krku a ramen při běžných aktivitách (chůze, sport nebo sezení u počítače). Fyzioterapeut Vás naučí techniky a cvičení, které využijete v budoucnu, abyste Váš čelistní kloub udrželi ve správné funkci a mohli si případně kdykoli sami pomoci od bolestí. Vždy se snažíme najít a ošetřit příčinu bolestí.

Specializujeme se na neoperativní řešení dysfunkce čelistního kloubu. Kromě ortodoncie (Svět rovnátek), spolupracujeme při léčbě klientů s lékaři z kloubních poraden a center čelistní chirurgie z celé ČR. Naši fyzioterapeuti řeší problémy s čelistním kloubem asi tak často, jako fyzioterapeut v běžné ambulanci bolavá záda. Získané zkušenosti jsou pro nás velmi důležité! Protože znalosti nestačí, zkušenosti opravdu pomáhají.

Objednejte se k nám

Akutní případy objednáváme v Praze obvykle do 24 hodin.
Telefonicky Vás kontaktujeme a naplánujeme přesný termín. V pracovní době do 60 minut.

Nebo nám rovnou zavolejte

Kdykoli v pracovní době přesný termín společně domluvíme ihned telefonicky.

Adresa.

Fyzio svět s.r.o.
Čechova 587/29
Praha 7, 170 00
Klinika se nachází ve 4. patře (s výtahem v mezipatře). S vynesením kočárku Vám rádi pomůžeme.

MHD: Nejbližší zastávka Letenské náměstí je dobře přístupná tramvají ze stanic metra Hradčanská (A) a Vltavská (C).
Autem: V sousední ulici Nad Královskou oborou můžete využít fialové zóny s platbou v parkovacích automatech. Parkovat můžete také 2h zdarma v nově otevřeném obchodním Centru Stromovka (10 min chůze).

Zobrazit v mapách
Kontakt a otevírací doba

Naše
Kontakty.

Kontakt.

Otevírací doba.

Pondělí
07:00 - 20:00
Úterý
07:00 - 20:00
Středa
07:00 - 20:00
Čtvrtek
07:00 - 20:00
Pátek
07:00 - 20:00