Bolesti Achillovy šlachy při běhání
Běh je jedním z nejpřirozenějších pohybů člověka a v dnešní době i nejrozšířenější sportovní aktivitou a možností, jak se udržet fit. V posledních několika letech jeho popularita výrazně stoupla a rekreačních běžců přibývá. Často si pak stanovují cíle, kdy jejich pohybový aparát není na takové zatížení připraven. To má pak za následek mimo jiné zvýšený výskyt bolestí achillovy šlachy. Co to vlastně je a jaké jsou její příčiny?
Bolest achillovy šlachy neboli achillodynie
Achillodynie je bolestivý stav, který je lokalizován zhruba 2 – 6 cm nad úponem šlachy na patní kost. Můžeme ji rozdělit podle doby trvání klinických příznaků na akutní, subakutní a chronické stádium. Akutní stádium trvá méně než dva týdny, subakutní 2 až 6 týdnů a chronické období přetrvává více jak 6 týdnů.
Časté příznaky přetížení Achillovy šlachy
- ranní ztuhlost
- ze začátku při běhu občasné píchnutí
- bolest po tréninku, v pozdější fázi i během tréninku
- bolest při chůzi
- v akutním stádiu zduření, otok, zarudnutí Achillovy šlachy, na dotek zvýšená teplota
- citlivost na tlak
Příčiny a rizikové faktory
- přetížení (nevhodně zvolený tréninkový plán – např. navyšování objemu, intenzity, změna terénu, nedostatečné zahřátí před tréninkem, běh do kopce)
- špatný stereotyp běhu (porucha odvíjení chodidla při došlapu, nadměrná pronace chodidla, nadměrná addukce v kyčelním kloubu, pokles pánve, valgózní postavení kolenního kloubu, běh přes špičky aj.)
- nevhodná obuv
- přenesená bolest z lýtkového svalu (zvýšené svalové napětí, přítomnost spoušťových bodů, zkrácení svalu), svalové dysbalance
- předchozí zranění pohybového aparátu
- v neposlední řadě mohou být příčinou také autoimunní onemocnění nebo metabolické poruchy
Odolává síle až 12,5x větší, než je hmotnost lidského těla
Achillova šlacha je nejsilnější a nejdelší šlacha v těle a společně s lýtkovým svalem je její funkcí, že se postavíme na špičku. Ze všech šlach je nejvíce zatěžována a nejčastěji tak podléhá zranění. Při běhu pak odolává síle až 12,5 krát větší, než je hmotnost lidského těla. Když k tomu přičteme ještě jeden nebo více výše uvedených rizikových faktorů a přihlédneme i k tomu, že po třicátém/čtyřicátém roce (nejpočetnější věková kategorie běžců) života dochází k postupnému snižování regeneračních schopností lidského těla, není divu, že každého druhého běžce Achillova šlacha potrápila.
Jak léčíme bolesti Achilllovy šlachy ve Fyzio světě?
Léčba Achillovy šlachy vyžaduje trpělivost
Vzhledem k tomu, že šlachová tkáň má poměrně dlouhou dobu regenerace, vyžaduje achillodynie dost často ze strany pacienta velkou trpělivost a na nějaký čas snížení případně vynechání tréninků. Ve Fyzio světě se vždy snažíme plánovat léčbu tak, aby léčba postupovala co nejrychleji v rámci možností a stavu každého pacienta.
Uvolnění napětí, utlumení bolesti
Pokud zvolíte návštěvu fyzioterapeuta, klíčovou roli v léčbě hraje důsledné vyšetření celého těla, ale i Achillovy šlachy. Na základě toho stanovujeme postup léčby a případné využití nejmodernějších přístrojů jako je rázová vlna nebo high intensity laser. Za pomoci nejrůznějších manuálních technik ovlivňujeme elasticitu a vzájemný pohyb tkání proti sobě tzv. kluznost a působíme na stažená svalová vlákna.
Trénink excentrické síly, úprva techniky běhu
Aby byl Váš běh opět bez bolesti, naučíme Vás trénink excentrické síly, zaměříme se na pohybový stereotyp s centrovaným postavením kloubů, zkvalitníme pohyb celého těla, aby nebyla šlacha dále přetěžována, Upravíme kvalitu funkce nohy a najdeme vhodné kompenzační cviky. Pokud je to vhodné, můžeme využít kinesiotape pro přechodné odlehčení šlachy a lýtkového svalu.
Injekce většinou neřeší příčinu obtíží
Někdo jako první volbu zvolí návštěvu lékaře/ortopeda. Zde je velká pravděpodobnost, že Vám bude aplikována kortikosteroidová injekce na zmírnění bolestí. Většinou má okamžitý efekt a Vy cítíte úlevu. V případě jednorázového přetížení může jít o účinou a rychlou léčbu. Tento efekt však bývá u velké části pacientů pouze krátkodobý, neřeší příčinu a přináší s sebou nežádoucí účinky v podobě snížení kvality a elasticity samotné šlachy při opakované aplikaci. Pokud není trvalý efekt po první aplikaci, většinou se vyplatí udělat detailní diagnostiku a hladat důvod, proč je šlacha přetěžovaná (slabý střed těla, omezení v kyčli, špatná technika běhu, atd…).
7 jednoduchých rad jak předejít bolestem Achillovy šlachy
- Běhejte s rozumem, dejte tělu čas zadaptovat na větší zátěž
- Provádějte kompenzační cvičení
- Zvolte pro správnou obuv přesně pro Vás a optimální oblečení dle počasí
- Zařaďte běžeckou abecedu, zahřejte se, rozcvičte se
- Nezapomínejte na regeneraci, jako například strečing, válcování, sauna
- Dodržujte pitný režim a jídelníček
- Pokud Vás bolesti trápí dlouhodobě, navštivte fyzioterapeuta