9 nejvýznamnějších benefitů silového tréninku

Autor: Mgr. Jiří Klíma, 3. listopadu 2023

Silový trénink není důležitý pouze pro sportovce ke zvýšení síly, maximalizaci výkonu a snížení rizika zranění, ale přináší nesčetné zdravotní benefity v rámci fyzického i duševního zdraví i pro běžnou populaci. Bylo prokázáno, že silový trénink snižuje riziko vzniku chronických onemocnění, a dokonce je spojený se snížením rizika úmrtí o 21 %.

9 nejvýznamnějších prokázaných benefitů silového tréninku

1. Zvýšení svalové síly, fyzické výkonnosti a objemu svalů

Až čtvrtina světové populace je ohrožena vznikem zdravotních problémů a nemocí spojených s nečinností. U neaktivních dospělých dochází k úbytku svalové hmoty o 3-8 % každých 10 let, což je doprovázeno snížením klidového metabolismu a hromaděním tuku. Po 50. roce života je to dokonce 5-10 % za každou dekádu. Odporový trénink účinně zvyšuje svalovou sílu, fyzickou výkonnost a objem svalů. A jak rychle dochází k nárůstu svalové hmoty? Po 3 měsících odporového tréninku můžete očekávat nárůst zhruba o 1,4 kg svalové hmoty.

2. Snížení tělesného tuku

Odporový trénink vede ke zrychlení klidového metabolismu, a tím ke snížení tělesného tuku dvojím způsobem. Za prvé vlivem tohoto typu tréninku dochází k poškozování svalové tkáně na mikroskopické úrovni, což vyžaduje relativně velké množství energie pro opravu těchto svalů – tato oprava trvá až 72 hodin. Druhý způsob zrychlení je dlouhodobější. Spočívá v tom, že větší množství svalové hmoty vyžaduje více energie pro průběžnou údržbu tkáně.

3. Zpevnění chrupavek

Díky silovému tréninku dochází ke zpevnění chrupavek, ke zvýšení jejich objemu a k ochraně před úbytkem chrupavčité tkáně. Slabost určitých svalů navíc může zvyšovat riziko vzniku osteoartrózy. Jedním z klíčových prvků léčby této diagnózy je právě silový trénink.

4. Zvýšení hustoty kostí a prevence před zlomeninami

U dospělých, kteří pravidelně necvičí může docházet ke snižování hustoty minerálů v kostech o 1-3 % každý rok. Vhodnou aktivitou pro podporu hustoty kostí je odporový trénink, který je v tomto případě efektivnější než jiné druhy fyzické aktivity.

5. Prevence a léčba kardiovaskulárních onemocnění

Silový trénink má mnoho příznivých účinků i na kardiovaskulární systém. Mimo jiné snižuje klidový krevní tlak, snižuje LDL cholesterol a vede ke zlepšení stavu cév. Měl by být nedílnou součástí rehabilitace kardiaků.

 

6. Prevence a léčba cukrovky 2. typu

Odporový trénink funguje jako prevence i léčba cukrovky 2. typu. Jedním z mechanismů účinku je jeho působení proti poklesu citlivosti na inzulin. Také snižuje množství tuku v oblasti břicha, což je důležité obzvláště při prevenci diabetu, jelikož inzulinová rezistence je spojena s hromaděním břišního tuku.

7. Podpora duševního zdraví

Silový trénink přináší mnoho benefitů také pro duševní zdraví. Vede ke snížení únavy, úzkosti a deprese, a ke zlepšení kognitivních funkcí. Dále také snižuje riziko vzniku demence.

8. Prevence a podpora léčby rakoviny

Bylo zjištěno, že fyzická inaktivita zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a rakoviny prsu po menopauze. Klienti, kteří se po stanovení těchto diagnóz začnou ve vyšší míře věnovat cvičení, mají snížené riziko úmrtí na nádorové onemocnění o 28-44 % a snížené riziko recidivy o 21-35 %. Odporový trénink také snižuje vedlejší účinky léčby u těchto klientů.

9. Snižování bolestí pohybového aparátu

Bylo prokázáno, že cvičení zahrnující i silový trénink snižuje bolesti pohybového aparátu. V rámci fyzioterapie se využívá při nejrůznějších diagnózách, jako je třeba skokanské koleno, stav po operaci předního zkříženého vazu, stav po natažení hamstringů, při tendinopatiích, při revmatoidní artritidě, při osteoartróze a při mnohých dalších diagnózách.

Pokud Vás během článku napadlo, že byste se rádi pustili do silového tréninku a přemýšlíte, jestli je vhodný právě pro Vás. Nevíte, jak začít, jakou intenzitou tréninků, a s jakou zátěží, přečtěte si náš článek věnovaný nejčastějším dotazům. Případně se obraťte přímo na nás.

Rádi Vám osobně ve Fyzio světě poradíme.

Objednejte se k nám

Akutní případy objednáváme v Praze obvykle do 24 hodin.
Telefonicky Vás kontaktujeme a naplánujeme přesný termín. V pracovní době do 60 minut.

Nebo nám rovnou zavolejte

Kdykoli v pracovní době přesný termín společně domluvíme ihned telefonicky.

Adresa.

Fyzio svět s.r.o.
Čechova 587/29
Praha 7, 170 00
Klinika se nachází ve 4. patře (s výtahem v mezipatře). S vynesením kočárku Vám rádi pomůžeme.

MHD: Zastávka Letenské náměstí je přístupná tramvají z metra Hradčanská (A) a Vltavská (C).
Autem: V ulici Nad Královskou oborou můžete využít fialové zóny. Parkovat můžete 2h zdarma v obchodním Centru Stromovka (10 min chůze).

OD 17.6. DO 5.7. BUDE ČECHOVA UL. UZAVŘENA PRO OPRAVU PLYNOVODU

Zobrazit v mapách
Kontakt a otevírací doba

Naše
Kontakty.

Kontakt.

Otevírací doba.

Pondělí
07:00 - 20:00
Úterý
07:00 - 20:00
Středa
07:00 - 20:00
Čtvrtek
07:00 - 20:00
Pátek
07:00 - 20:00