Pokud každý měsíc trpíte bolestmi, které Vám snižují pracovní schopnost, nejedná se o normální stav. Jakékoliv souběžné bolesti, ať už hlavy, zad či podbřišku nejsou pro zdravé tělo ženy přirozené.

Příčiny dysmenorey mohou být např.: záněty (dráždí pánevní dno), myomy, retroverze dělohy, endometrióza, pooperační srůsty, cysty atp. Bolesti mají však velmi často původ v pohybovém systému. Typickým obrazem je nevhodné postavení pánve spolu s blokádami dolní bederní páteře, křížokyčelního kloubu (SI kloub) a kostrče spojené s napětím pánevního dna. Důležitou roli hrají i plošné vazivové vrstvy nazývané fascie. Současně nacházíme změny dechových pohybů, zvýšené svalové napětí na vnitřní straně stehna (adduktory kyčelního kloubu) a oslabení hýžďových svalů.

Působením hormonálních vlivů dochází přechodně k uvolnění vazů, podobně jako v těhotenství, což ovlivňuje náchylnost spodních zad ke vzniku blokád. Pokud má žena oslabenou funkci hlubokých stabilizátorů páteře (core), šíří se vzniklé zvýšené svalové napětí snadněji do celého těla. To je jeden z důvodů, proč často dochází během menstruace k prohloubení relativně vzdálených obtíží, jako bolestí krční páteře, trapézů, hlavy, čelistních kloub atp. K těmto obtížím často nacházíme nevýhodné dechové pohyby – např.: výrazné hrudní a podklíčkové dýchání přetěžující krční páteř. Takto rozladěný systém je pak zdrojem množství informací, které přehltí mozek bolestivými vjemy.

Ošetřením zvýšeného svalového napětí a blokád upravíme strategii držení těla a pohybu. Toto správně nastavení upevní cviky s postupným dávkováním zátěže. Velmi důležité při práci s oblastí břicha i orgánů je harmonizovat dechové pohyby. S využitím bránice kvalitně zastabilizujete páteř, zlepšíte prokrvení a hormonální vlivy v oblasti malé pánve. Pomocí dechu a cvičení můžeme ovlivnit délku cyklu, snížit bolestivost během menstruace, zvýšit pravděpodobnost přirozeného početí, pozitivně ovlivnit průběh těhotenství, porodu a rychlou regeneraci v šestinedělí.

Více informací v článku zde nebo v sérii videí zpracovaných ve spolupráci s MamSveDny.

Videa MamSveDny:

  1. TOP 5 příčin bolestivé menstruace
  2. Nejčastější potíže spojené s pánevním dnem
  3. Jak zdraví orgánů (nejen reprodukčních) souvisí s dysmenoreou
  4. Co se děje v těle při menstruačních bolestech?
  5. Hormonální antikoncepce a její vlivy na svaly a vazy
  6. Jak poznám, že mi fyzioterapie může pomoci s dysmenoreou?
  7. Jak fyzioterapie při dysmenoree vlastně probíhá?
×

Make an appointment and we’ll contact you.